Zde bývá na vině alkalinita vody. Celková alkalinita je termín, kterým se označuje podíl hydrogenuhličitanových iontů (uhličitanová tvrdost) ve vodě. Tyto látky jsou přímo zodpovědné za udržování stabilního pH vody.
Příčinou je vázaný chlór. Velmi zjednodušeně a chemicky ne úplně přesně se vznik vázaného chlóru dá vysvětlit takto: chlór přidávaný do bazénu se snaží „rozbít“ všechny nečistoty, které voda obsahuje. Je-li v bazénu příliš velké množství nečistot, (pot, močovina) chlór je nestíhá „rozbíjet“ a nečistoty na sebe naváže. Tím vznikají vysoce dráždivé, zdraví škodlivé chloraminy, tedy zapáchající vázaný chlór.
Chlórová chemie je jednoznačně nejúčinnější formou úpravy bazénové vody. Oproti kyslíkové chemii je levnější, jednodušší. Chlórová chemie ale při vyšších teplotách vody rychle vyprchává, zvyšuje se její spotřeba a zvyšuje se množství vázaného chlóru. Chlorová chemie je také dráždivější než chemie kyslíková.
Kvalitu určuje koncentrace účinné látky, čistota účinné látky, doplňujících surovin či ředící kapaliny a způsob výroby.
Po skončení sezóny je nutné bazén připravit na zimní období, kdy není využíván. Zapuštěný bazén není možno vypustit, protože tlak okolní zeminy by poškodil konstrukci bazénu.
Aby byla voda v bazénu hygienicky čistá a spotřebovávala co nejméně chemie, je třeba dávat dobrý pozor na výběr chemických prostředků, řídit se pokyny na etiketách a raději si nechat poradit od odborníků, než dávkovat chemii metodou pokus/omyl. Před vstupem do bazénu se osprchujte vodou a mýdlem. Pot a močovina jsou nejčastějším zdrojem organických nečistot v bazénu. Zvyšuje se spotřeba chemie a v příliš malých bazénech s příliš velkou zátěží je pak těžké udržet vodu křišťálově jasnou.
Aby voda v bazénu vydržela přes celou sezónu křišťálově čistá, je třeba ji upravit již při jarním uvedením do provozu. Níže uvedený postup doporučujeme provést i v případě celkové výměny vody, protože voda ze studní i z veřejných zdrojů obsahuje látky, které v bazénové vodě nejsou žádoucí.