Jak se správně starat o vodu v průběhu sezóny?

Aby byla voda v bazénu hygienicky čistá a spotřebovávala co nejméně chemie, je třeba dávat dobrý pozor na výběr chemických prostředků, řídit se pokyny na etiketách a raději si nechat poradit od odborníků, než dávkovat chemii metodou pokus/omyl. Před vstupem do bazénu se osprchujte vodou a mýdlem. Pot a močovina jsou nejčastějším zdrojem organických nečistot v bazénu. Zvyšuje se spotřeba chemie a v příliš malých bazénech s příliš velkou zátěží je pak těžké udržet vodu křišťálově jasnou.


Regulace pH

Hodnota pH je nejdůležitější faktor ovlivňující správnou funkci přidaných prostředků. Před jakoukoli úpravou vody je vždy třeba kontrolovat a upravit hodnotu pH. Ideální rozmezí leží mezi 7,0 – 7,4, za těchto hodnot je maximálně využitelný dezinfekční potenciál prostředků. K měření použijte pH/Chlor tester, pH/aktivní kysklík tester), Testovací proužky pH/CL/Alkalinita.

Hodnotu pH je třeba kontrolovat minimálně jednou týdně a upravovat přípravky pH plus granulát či pH mínus granulát nebo pH mínus tekutý.

 

Dezinfekce

Chlórová varianta:

Pro bazén provozovaný v ideálních podmínkách by mělo být dostačující přidávání multifunkčních tablet do plováku nebo skimmeru. Tyto tablety obsahují chlór pro dezinfekci, algicid pro prevenci výskytu řas a vločkovač pro projiskření bazénové vody. Vyrábí se ve třech variantách velikostí: Multifunkční tablety 200 g – maxi*, Multifunkční tablety 20 g – mini*, Multiblock* 600 g.

Upozornění: Multifunkční tablety obsahují vždy tyto tři základní složky, které mají mnoho účinků. Obsažená chlórová sloučenina zajišťuje postupné uvolňování dezinfekce a udržuje stabilní hodnotu chlóru v bazénu, algicid brání množení řas, vločkovač vyvločkováním drobných nečistot prozáří vodu a dá jí průzračnou jiskru. Je tedy velmi zavádějící snažit se určit, kolik „funkcí“ multifunkční tablety mají.

Bezchlórová varianta

K průběžné údržbě vody přípravky Kyslíkový granulát* nebo Kyslíkové tablety 20 g – mini* v kombinaci s Aktivátorem*. Aktivátor spouští dezinfekční účinky kyslíku a současně je výbornou prevencí výskytu řas. Máme v nabídce i tablety Blue Star Tabs*, které obsahují obě složky – Aktivní kyslík i aktivátor.

Protože „ideální podmínky“ jsou narušovány výkyvy počasí, dešti, bouřkami, nárazovým přetěžováním bazénu, uvolněnými opalovacími krémy a dalšími vlivy, doporučujeme přes sezónu doplnit péči o bazény ještě o následující kroky:

 

Prevence výskytu řas

U bazénů s vyšší teplotou vody, obklopených pylovými rostlinami, u bazénů nárazově zatěžovaných doporučujeme k Multifunkčním tabletám pravidelné přidávání přípravků Algicid Standard* (pro bazény bez atrakcí) nebo Algicid Speciál* (pro bazény s protiproudy, atrakcemi i pro whirlpooly. Preventivními opatřeními v boji proti řasám šetříte rovněž dezinfekční prostředky, které samy o sobě nedokáží dlouhodobě tvorbu řas zastavit.

Upozornění: Algicidy jsou a musí být používány jako preventivní přípravek! Při vzrostlé řase je nutné bazén přechlórovat nad hranici, která je přípustná pro koupání v bazénu. Žádný algicid nefunguje jako přípravek pro likvidaci vzrostlých řas.

 

Vločkování

I správně chemicky ošetřená voda ztrácí časem průzračnost a jiskru. Způsobuje to množství mikroskopických částeček vznikajících rozkladem při dezinfekci. Filtrační zařízení tyto drobné částečky není schopno zachytit. Proto doporučujeme pro udržení křišťálového lesku vody použití vločkovacích přípravků Vločkovač – projiskřovač, Flocer – vločkovač granulát, Vločkovací kartuše či Multiblock (tableta zabraňující kromě vločkování i vysrážení vodního kamene). Vločkovač shlukne tyto nečistoty do vloček, které již filtrací neprojdou. Filtraci je třeba udržovat čistou a pravidelně dle potřeby propírat s použitím přípravku Filter Cleaner.

Upozornění: Při použití tekutého vločkovače u kartušových filtračních zařízení musíme filtrační zařízení vypnout do doby, než se nečistoty usadí na dně bazénu. Tyto nečistoty vysajeme s pomocí mechanického bazénového vysavače.

 

Čištění a údržba

Pro čištění bazénu je třeba vybírat z řady přípravků k čištění bazénu určených. Běžné domácí úklidové prostředky jsou pěnivé, což může v bazénu způsobit závažné problémy. Pěnící čistící přípravky lze velmi těžko odfiltrovat. I při používání bazénové čistící chemie je samozřejmě třeba omezit únik těchto přípravků do vody na minimum.

Standardním znečištěním je šedá linka podél hladiny bazénové vody. K jejímu odstranění používáme přípravek Čistič okrajů bazénu, který velmi snadno rozpouští veškeré mastné usazeniny od potu, opalovacích krémů, atmosférického znečištění. V případě, že je v bazénu tvrdá voda, může se nad hladinou usazovat i linka tvořená vodním kamenem. Zde pak doporučujeme používání přípravku Compactal gel. Výhodou Compactal gelu je vysoká viskozita, takže přípravek při čištění nemá tendenci stékat ve velké míře do bazénové vody.

Znečištění od vodního kamene, vápenatých usazenin v bazénu i v jeho okolí můžeme řešit přípravkem Základní čistič, v případě silných vrstev usazeného vápníku či v případě, že usazeniny obsahují i kovové částice doporučujeme přípravek Compactal.

Upozornění: Před použitím přípravků k odstranění vodního kamene vyzkoušejte na skrytém místě odolnost použitého materiálu. Tyto přípravky v žádném případě nepoužívejte na čištění mramoru!

Přípravky označené hvězdičkou jsou biocidní. Používejte biocidy bezpečně, před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o výrobku